E.M.D.R
E.M.D.R

E.M.D.R –Eye Movement Desensitization and Reprocessing

הכוונה היא להקהיית עוצמת הרגש בזכרון טראומתי ועיבודו מחדש, בעזרת תנועות עיניים מצד לצד. נשמע מוזר, נכון? אז כמה מלות הסבר מיד מגיעות.

רקע

שיטה זו פותחה עוד בשנות ה-80 על ידי דר. פרנסין שפירו. בעודה נמצאת בתקופת החלמה ממחלת הסרטן, יצאה דר. שפירו להליכת בוקר במהלכה הירהרה על השינויים הצפויים בחייה ולקראת סוף ההליכה שמה לב שמרגישה פחות לחץ סביב ההתמודדות. דר. שפירו שאלה את עצמה מה קרה והבינה שקיימת אפשרות שתנועות העיניים שלה מצד לצד חוללו משהו שהפחית את רמת הלחץ שחשה בנושא. היא החלה לחקור זאת ובכך הניחה את יסודות השיטה כפי שקיימת היום. מדהים כמה שחוש הסקרנות של אשה אחת הצליח לחשוף דרך בה הגוף שלנו יכול לעזור לעצמו.

במקור, EMDR שימשה לטיפול במצבי פוסט טראומה אך בהדרגה התפתחה והשתכללה וכיום נעזרים בה לעיבוד זכרונות שליליים אשר נחווים על ידי המטופלים בה כגורמים למצוקה ותקיעות בהווה.

מי יכול לטפל בה?

זוהי שיטה פסיכולוגית לכל דבר אשר מי שיכול לטפל בה הוא אך ורק מטפל מתחום בריאות הנפש, בעל תעודות של מוסדות מוכרים של לפחות תואר שני, אשר עבר הכשרה מתאימה לכך.  כמו כן, לפני טיפול באנשים אשר סובלים מבעיות נוירולוגיות כגון אפילפסיה או אנשים שנמצאים בהתקף פסיכוטי או לאחריו, יש צורך בתיאום והסכמת הרופא המטפל.

השיטה מוכרת ברוב המוסדות בעולם וב-20/3/17 נקבע שהיא אחת משתי השיטות היעילות ביותר בעולם לטיפול בטראומה.

איך נעשה התהליך?

הטיפול ב-EMDR משחרר 'נקודות תקיעות' במערכת הזכרון אשר נוצרו בגלל טראומה. בעקבות זאת, מתחדשת זרימה טבעית של אינפורמציה אשר מאפשרת המשך התפתחותי תקין. תנועת העיניים מצד לצד מפעילה את שתי המיספרות המוח בתהליך העיבוד של ארוע שלילי מסויים (בדומה לריצוד העיניים בשנת חלום).

בעבודה בשיטה זו נעשית הכנה על ידי המטפל והמטופל, בדיקת כוחות המטופל לעזור לעצמו, חיזוק משאבים פנימיים בהתאם לצורך ושימוש בגירוי בילטראלי שנעשה על ידי המטפל על פי פרוטוקול מסודר בן 8 שלבים שמתייחס לזמן עבר, הווה ועתיד. הגירוי נעשה על ידי הזזת העיניים מצד לצד או תיפוף, בהתאם לנוחות המטופל. בצורה כזו, כאמור, מתרחש תהליך עיבוד מחדש של הזכרון השלילי במערכת הזיכרון.

יתרון גדול בשיטה זו היא המהירות בה עובדת יחסית לשיטות טיפול אחרות שקיימות. בנוסף, שיטה זו אינה מתמקדת במתן כלים לשינוי התגובה אלא בשינוי הגירוי שמלכתחילה מעורר את התגובה, כלומר, היא מתמקדת בטיפול מהיר בשורש הבעיה ולא בסימפטום.

למי זה מתאים?

EMDR מתאימה לעבודה הן למבוגרים והן לילדים ונוער, כאשר הפרוטוקול לילדים עובד ומונגש בצורה מותאמת לכל גיל, כולל גילאים רכים מאד. העבודה עם ילדים נעשית בדרך כלל בנוכחות ההורה (לאחר מתן הכנה מוקדמת) וכאשר מדובר בילד צעיר, יכולה להיעשות כאשר הוא יושב על ברכי ההורה.

בנימה אישית – קיבלתי הכשרה ממושכת ומעמיקה כמטפלת במשך שנים ולמדתי ששינויים לא מתחוללים כבמטה קסם אלא מדובר בתהליך שדורש סבלנות והתמסרות מצד המטפל והמטופל. לאחר למידה והתנסות, הן אישית והן כמטפלת בשיטה זו, אני  מתמלאת בתקווה שאולי אין קסמים בעולם אבל שינויים יכולים להתרחש הרבה יותר מהר ממה שחשבתי ובכך להיטיב עם אותם סובלים שבאים לחדר הטיפול.

בעיות שניתנות לטיפול בעזרת EMDR

התקפי פאניקה, דכאון, פוסט טראומה, פוביות שונות, לחץ, שכול, התקפי זעם, תוקפנות, משברי חיים שונים כגון גירושין ובגידות, בעיות בדימוי עצמי נמוך וקשיים ביצירת אינטימיות. בנוסף, יכולה לשפר הישגים דרך עבודה על סיטואציות עתידיות והסרת חסמים מהעבר. לדוגמא, מספר ספורטאים בספורט קבוצתי ואינדיבידואלי איתם עבדתי בחדר הטיפול, דיווחו לי על שיפור ביכולתם המנטלית בתחרויות וכתוצאה מכך על שיפור בהישגיהם.

לייעוץ מקצועי צרו קשר

052-8682268
איך אני יכולה לעזור?

אם הנכם מתלבטים לגבי ילדכם או לגבי עצמכם, נמצאים במשבר כלשהוא או נתקלים בכל דבר אחר שגורם לכם להרהר שאתם זקוקים לשוחח עם איש מקצוע, אני מחכה לכם עם אוזן קשבת בשילוב (המנצח) של מקצועיות ואנושיות.

,

למידע מקצועי נוסף

10+

שנות וותק וניסיון

385+

Houses Built

287+

Offices Built

נגישות