חרדת נטישה 
על חרדת נטישה אצל ילדים ומבוגרים

את ואתה, הילד שלך, אנחנו והשכנים ממול – כולנו סובלים מחרדת נטישה או בשמה השני 'חרדת פרידה' ברמה כזו או אחרת. החרדה פן נשאר לבד, נעזב על ידי האנשים הקרובים והיקרים לנו, היא קשה ומפחידה. רובנו מבינים זאת ויכולים להתמודד עם כך ברוב המקרים. עם זאת, לעתים עוצמת החרדה גורמת לפגיעה בתפקוד ובקיום מערכות יחסים ואז נדרשת התערבות טיפולית.

נהוג להבדיל בין חרדת נטישה, שמופיעה אצל תינוקות לבין ילדים בוגרים יותר, בני נוער ומבוגרים.

חרדת נטישה ראשונית

חרדת נטישה ראשונית מופיעה בקרב תינוקות בני 8-10 חודשים. החרדה מופיעה כחלק משלב התפתחותי נורמטיבי. היא מתבטאת בשינוי קיצוני במצב הרוח וההתנהגות של ילדך בעת הפרידה. לפתע פתאום, הפעוט הידידותי מסרב להיפרד ממך, נצמד אליך פיזית ומגיב בבכי לכל נסיון להעבירו לזרועות הסבתא האוהבת או המטפלת המוכרת.
שלב זמני זה, אשר מגיע בשיאו בגיל שנה, מעמיד במבחן את קור רוחם של ההורים, אך חשוב לעבור אותו בהצלחה. יעזרו לכך תגובה רגועה של ההורים, מסרים עקביים, טקסי פרידה נעימים (לא ארוכים מדי) ובמידת הצורך אף 'אובייקט מעבר' כגון חיתול או בובה.

חרדת נטישה שניונית

חרדת נטישה שניונית מופיעה בגיל מבוגר יותר ומכבידה על הילד הבוגר (גילאי 7 -8 ומעלה). הילד מתקשה להיפרד מהוריו. המאפיין העיקרי הוא חרדה קיצונית הממוקדת סביב פרידה מאנשים קרובים לילד בצורה של דאגות טורדניות שמשהו יקרה להם, סירוב מתמיד ללכת לבית הספר (ללא קשר לאירועים בבית הספר), סירוב מתמיד להרדם ללא נוכחות קרוב משמעותי, פחד להישאר לבד בבית ללא קרוב משמעותי  (גם עם בייביסיטר), סיוטי לילה שקשורים לפרידה ומצוקה רגשית בעת הפרידה. החרדה מכבידה על תפקודו היומיומי של הילד  ועל ההורים ובני המשפחה. במצבים אלו, ניתן לראות את הילד שלך מבטא חרדת פרידה מדי יום, הן בשעות הבוקר לקראת בית הספר או הגן והן בשעות אחר הצהרים לחוגים ואף לביקורים אצל חברים.
הסימנים הפיזיים יהיו תלונות סומטיות כגון כאבי בטן וראש, בכי עז, הזעה, מגוון תחושות לא נעימות וחוסר שקט, רעד וכו'.
במקרים אלו מומלץ לשקול טיפול פסיכותרפי/הדרכת הורים ואולי אף טיפול דיאדי (הורה-ילד), על מנת לבצע הערכה ולפתור את ה'תקיעות' שנוצרה בשלב ההתפתחותי הראשוני.

ומה עם מבוגרים?

אצל המבוגרים סימני החרדה יכולים לבוא לידי ביטוי דרך רגשות קשים ועצמתיים כגון דאגנות יתר, חרדת מוות, קנאה, אובססיביות, כעס, חוסר בטחון וכו'. דוגמאות לכך יכולות להופיע בחיי היומיום שלך כאשר בן הזוג לא מתייחס אליך כמו שציפית, בעבודה הרגשת שהתעלמו ממך, ניסית להסביר את עצמך ולא הבינו אותך, בתך אינה עונה לטלפון מספר שעות, הדייט שלך מאתמול לא התקשר אליך ועוד. מקרים אלו מעוררים את הדפוס הקדום הטבוע בך מחווית הנטישה הילדית שלך. התחושה הקשה משתלטת עליך ומנהלת את חייך בעוצמות גבוהות. היא צובעת את חייך בצבע קודר, שמקשה עליך להיות מאושר ומסופק.
במקרים אלו אני ממליצה לגשת לטיפול דינמי בשילוב טכניקות טיפול מגוונות נוספות. במהלך הטיפול חווית המפגש עם המטפל כמו גם התכנים שעולים בו, תאפשר שחזור חוויה מתקנת, תוך יצירת נקודת הסתכלות שונה, הרהור ופיתוח מודעות כיצד אפשר אחרת.

לייעוץ מקצועי צרו קשר

052-8682268
איך אני יכולה לעזור?

אם הנכם מתלבטים לגבי ילדכם או לגבי עצמכם, נמצאים במשבר כלשהוא או נתקלים בכל דבר אחר שגורם לכם להרהר שאתם זקוקים לשוחח עם איש מקצוע, אני מחכה לכם עם אוזן קשבת בשילוב (המנצח) של מקצועיות ואנושיות.

למידע מקצועי נוסף

10+

שנות וותק וניסיון

385+

מטופלים

8+

התמחויות

נגישות