דיכאון
דיכאון

אותה מלה שרבים משתמשים בה כבדרך אגב כדי לתאר יום רע, למעשה מתארת תופעה מורכבת וממושכת מעבר למספר שעות. אבחנת דיכאון על פי הספרות המקצועית הינה ירידה ניכרת במצב הרוח, אובדן התעניינות והנאה, ירידה ניכרת באנרגיה וברצון לפעילות, בעוצמה ורציפות של לפחות שבועיים. אז…. האם אני בדיכאון?

איך מזהים דיכאון? מהם תסמינים של דיכאון ?

סימפטומים של דיכאון מתקיימים בארבע רמות שונות:

  1. ברמה הרגשית – מצב רוח קודר, עצבות, יאוש, חוסר תקווה, איבוד עניין והנאה מכל מישורי החיים. לעתים יתלוו לכך התקפי בכי ולרוב מצב זה אינו משתנה במשך היום.
  2. ברמה החשיבתית – קוגניטיבית – יופיעו קשיי ריכוז וקשב, הססנות וקושי לגבי קבלת החלטות ואף קשיי זכרון. תפיסת המציאות נוטה להיות פסימית ולעתים יופיעו מחשבות אובדניות.
  3. ברמה מוטורית – מוטיבציונית – ההופעה תהיה מוזנחת, יופיע קושי רב לבצע פעולות, אפילו קלות ושיגרתיות (ברמת קימה לעבודה או מקלחת), תופיע נסיגה ניכרת מפעילות חברתית והזנחה של קשרים משפחתיים וחברת אנשים בכלל.
  4. מרכיב פסיכופיזיולוגי – תופיע עייפות, כבדות בגוף, חוסר מרץ, כאבי בטן וחזה, ירידה ניכרת בתיאבון, הפרעות שינה – כמו התעוררות בשעה מאד מוקדמת מלווה במחשבות טורדניות או להפך, נטיה להרבות בשינה.

מטבע הדברים, הסימנים יהיו שונים גם בהתאם לגיל ואפילו למין.

יש דיכאון אצל ילדים?

כן, בהחלט. דיכאון אצל ילדים עשוי לבוא לידי ביטוי בחרדות, תלותיות, פוביות שונות ופחדים ממוות, אי שקט, נסיגה חברתית ותלונות גופניות שונות. לעתים זה ילווה במצבי חרדה והפרעות קשב. לדוגמא: ילד שמרבה להתלונן על כאבי בטן ובשל כך נשאר בבית במיטה (לא ממהר למחשב ברגע שההורים יוצאים לעבודה) ללא ממצאים פיזיולוגים ובמקביל חלה נסיגה במעורבותו החברתית, מומלץ לעקוב יותר לעומק מה קורה לאורך זמן. עם זאת, ילד שנחשף לאזעקות רבות כמו במהלך צוק איתן ופיתח עקב כך התנהגות תלותית בהורים, אין להניח מכך שפיתח דיכאון אלא מדובר במצב שונה.

מה נראה אצל מתבגרים ?

לעתים הביטוי יהיה דווקא בהתנהגות אנטי חברתית, מצבי חרדה, התמכרות, הפרעות שינה ואכילה, ואף חוסר ריסון בהתנהגות מינית. לעתים מתבגרים יחוו דיכאון אחרי פרידה מחבר ראשון או כשלון במבחן חשוב, הם זקוקים לסביבה תומכת שתעודד ותחזק אותם.

ובגיל מבוגר ?

גם הקשישים  שסביבנו סובלים לעתים מדכאון. הביטוי יהיה דרך אובדן התמצאות, ירידה בריכוז ובזכרון ואפטיה קשה. שימו לב להוריכם וקרוביכם, במיוחד אם סבלו מאובדן של קרוב משפחה אהוב, חשים בדידות או קיימת ירידה במצב הבריאות אשר פוגעת בעצמאותם.

מהי הסכנה הגדולה בדיכאון?

אחת הסכנות המשמעותיות בתופעה זו, אם היא לא מטופלת בזמן, היא האובדנות. כאשר אדם מדבר איתכם על האפשרות לשים קץ לחייו, יש להתייחס לכך ברצינות ומניעת ההתאבדות אפשרית בהחלט, במיוחד אם האדם יהיה בקשר טיפולי שבו אפשר יהיה לדבר בו ישירות ובגלוי על המצוקה שחש ובמקביל יהיה מוקף בסביבה תומכת. יש להדגיש שגם הורים לילדים ומתבגרים צריכים לשמור על ערנות רבה בנושא למרות הקושי להכיר בכך ולהתיעץ במידת הצורך עם איש טיפול זמין. עצימת עיניים במקרה זה לא תועיל.

כיצד נדרג את הדחיפות והחומרה של התקף דיכאון?

קיימות על פי הספרות המקצועית ארבע דרגות של חומרה: מתונה, בינונית, חמורה ללא פסיכוזה וחמורה עם פסיכוזה. האבחנה ביניהן מתבססת על מספר הסימפטומים, אופיים וחומרתם. הטיפול בקהילה אפשרי בדרך כלל בדרגות הדיכאון המתון והבינוני. בדרגות חמורות יותר יש לשקול אשפוז והשגחה אף שכיום קיימות מספר מסגרות שמציעות טיפול ללא אשפוז, בעיקר כאשר מדובר בהתקף דכאון ראשון.

מהם סוגי דיכאון שקיימים ומוכרים לנו?

קיימים סוגים שונים כגון דיסתימיה, מלנכוליה, דיכאון חורף (עונתי), דיכאון בהריון ואחרי לידה, דיכאון אצל גברים, דיכאון אחרי פרידה, דיכאון בצבא, דיכאון בזוגיות ועוד.

לצאת מדיכאון –  איך יוצאים מדיכאון?

או במלים אחרות, 'אני (או אחד מאהובי) בדיכאון, אז מה עכשיו?'

לצאת מדיכאון אפשרי בהחלט בסיוע תמיכה מקצועית משולבת במשפחתית וחברית. התמיכה המקצועית משלבת פסיכותרפיה דינמית מעמיקה ושימוש בכלים שונים מארגז הכלים של המטפל, בשילוב טיפול תרופתי לפי הצורך, זאת לאחר אבחון מדויק על ידי פסיכיאטר או מטפל מומחה מתחום בריאות הנפש, לגבי דרגת החומרה והסיכון. אני נוהגת לערוך התערבות משולבת, הן בהתייחסות דינמית לעולמו הפנימי של המטופל והן על ידי חיזוק כוחותיו בשיטה הטיפולית EMDR אשר מטרתה לשחרר 'נקודות תקיעות' בחייו. במקביל, על פי הצורך ובכפוף להסכמת המטופל (במידה ומדובר באדם בוגר), אני מדריכה את הסביבה כיצד עליה להתנהל איתו.

לייעוץ מקצועי צרו קשר

052-8682268
איך אני יכולה לעזור?

אם הנכם מתלבטים לגבי ילדכם או לגבי עצמכם, נמצאים במשבר כלשהוא או נתקלים בכל דבר אחר שגורם לכם להרהר שאתם זקוקים לשוחח עם איש מקצוע, אני מחכה לכם עם אוזן קשבת בשילוב (המנצח) של מקצועיות ואנושיות.

,

למידע מקצועי נוסף

10+

שנות וותק וניסיון

385+

Houses Built

287+

Offices Built

נגישות