טיפול דיאדי

טיפול דיאדי

מהו טיפול דיאדי?

דיאדה היא מלה מושאלת מהשפה היוונית שפירושה הוא זוג. במודל טיפולי דיאדי יש הנחת יסוד שהילד מפתח עם כל אחד מהוריו מערכת יחסים שונה ולכן אני כמטפלת אפגוש מדי שבוע את הילד עם אחד מהוריו לסירוגין. לאחר שני מפגשים אלו מתקיימת פגישת הורים  ללא נוכחות הילד וזו הזדמנות לשוחח על הדברים שעלו בפגישות אלו באינטראקציה ביניהם לבין ילדם.

מתי מתאים טיפול דיאדי?

נהוג להשתמש במודל טיפולי זה עם ילדים צעירים אשר אינם רוצים להשאר לבד בחדר הטיפול או כאשר בתהליך ההערכה עולה שקיים קושי במערכת היחסים בבית. לדוגמא:

  1. בעיות פרידה
  2. התקפי זעם בגיל הרך
  3. בעיות אכילה
  4. בעיות התנהגות
  5. בעיות חרדה
  6. קשיים בויסות עצמי

במידה ובעיות אלו מופיעות גם בבית הספר ובגן, אבדוק מהי עוצמת ותדירות הופעת הקשיים וזהו אחד הפרמטרים להחלטה האם להמליץ על טיפול זה, כל זאת בכפוף כמובן להסכמת ההורים.

לעתים מתחילים בעבודה דיאדית ובהמשך, ממשיכים עם הילד לבד או עם אחד מההורים לבד, כל זאת לפי הצרכים והמטרות שנקבעו.

מה קורה בחדר הטיפול בעבודה דיאדית?

המטפל צופה בדינמיקה בין הילד וההורה, מזהה דרכי התקשרות ובמידת הצורך מציע בזמן אמת פרשנויות או הצעות לדרך פעולה שונה.  פעילות זו נעשית עם אמצעים שמתאימים לגיל הילד ומצבו ההתפתחותי. עם ילד צעיר נשתמש באמצעים אומנותיים ומשחק ועם ילד בוגר יותר או נער/ה, נעזר בדרך כלל בשיחה משותפת.המטפל יכול להיות אקטיבי ומעורב בטיפול זה בצורות שונות.

דוגמא מחדר הטיפולים –

ילד בן 5 הופנה אלי לטיפול עקב פחדים שונים בעיקר בלילה והתנהגות נגררת אחר ילדים אחרים בגן. התברר שבבית קיים קשר מאד הדוק עם האם וקשר רופף ומרוחק מעט עם האב. במפגשים שיחקו הילד והאב במשחקים תוקפנים עם חיות טרף רבות ונראה שהאב משחק בכל כוחו כדי לנצח תוך ששוכח לחלוטין שמדובר במשחק, בלי לשים לב לכך שהילד נבהל מהתנהגותו. במפגשים עם האם נחוותה התנהגות מאד מגוננת מצד האם אשר באו לידי ביטוי בכך שמיהרה לעזור לילד בכל קושי שעלה, קטן ככל שיהיה. במהלך הטיפול התברר שההורים נוהגים בצורה דומה בבית, זאת על רקע 'רוחות רפאים' מילדותם. הטיפול הדיאדי והעיבוד שנעשה לאחר מכן בפגישות הנפרדות עם ההורים איפשר להם לחוות חוויה שונה ומיטיבה יותר מול ילדם, אשר יתכן שלא הייתה מתאפשרת רק בשיחת הדרכה.

ופיסקה קטנה לסיום – טיפול דיאדי נחשב ליעיל מאד וקצר יחסית אך לעתים הוא לא קל עבור ההורה, הן ברמה הטכנית והן ברמה הרגשית. לפיכך, קיימות שיטות טיפול נוספות מעולם הטיפול הדינמי, קוגניטיבי והתנהגותי אשר נשקלות ביחד עם ההורים בשלב ההערכה לפני גיבוש תכנית הטיפול.

מוזמנים ליצור עמי קשר דרך הטלפון או המייל לצורך התייעצות ראשונית.

לייעוץ מקצועי צרו קשר

052-8682268
איך אני יכולה לעזור?

אם הנכם מתלבטים לגבי ילדכם או לגבי עצמכם, נמצאים במשבר כלשהוא או נתקלים בכל דבר אחר שגורם לכם להרהר שאתם זקוקים לשוחח עם איש מקצוע, אני מחכה לכם עם אוזן קשבת בשילוב (המנצח) של מקצועיות ואנושיות.

למידע מקצועי נוסף

10+

שנות וותק וניסיון

385+

Houses Built

287+

Offices Built

נגישות