הדרכות הורים
הדרכות הורים

מהי הדרכת הורים ?

בניגוד לדעות שעשויות להתגבש מתוך צפיה בתכניות שונות בטלויזיה, אין מדובר בתהליך הוקוס פוקוס תוך מספר ימים כי אם בתהליך שבו ההורים נפגשים עם איש מקצוע מיומן ומעלים סוגיות שונות אשר קשורות לילדם.

במהלך הפגישות, ההורים מספרים על משפחתם וילדיהם ואיש המקצוע מביא את גוף הידע שלו. האינטראקציה בחדר הטיפול יוצרת תהליך שבו ההורים לומדים להעצים את כוחותיהם ולהצליח להתמודד בצורה יעילה יותר עם הקשיים שהביאו בתחילת ההדרכה.

משך ההדרכה יכול לנוע משלוש פגישות לעשר פגישות ויותר, בכפוף לקשיים שמועלים ולרצון ההורים המגיעים.

סוגי ההדרכות הקיימות יכולות להיות מסגנון מאד התנהגותי ברמת בניית סדר יום ומתן גבולות ועד להדרכה דינמית אשר בה מועלות תחושות הורים כלפי ילדיהם, כגון אשמה או הגנת יתר ודיון בסיבות לכך. ההדרכה יכולה להיות משולבת הן בסגנון התנהגותי והן בסגנון דינמי ושילוב זה יכול לחזק את ההורה ולהפכו להיות מודע יותר ל'חולשות' או לנקודות החוזק ההוריות שלו.

בתחילת ההדרכה, מקובל לעשות בדיקת צרכים ותיאום ציפיות של ההורים ובהתאם לכך לתכנן את תכנית הייעוץ ההורי.

מתי מומלץ לפנות להדרכת הורים?

אתיחס לשלוש סיבות עיקריות:

  1. כאשר קיימים שינויים במשפחה, כגון גירושין, כניסה לפרק ב', מחלות קשות, פטירה של אחד מבני המשפחה או משבר אחר שהורה עובר.
  2. בעיות התנהגותיות והתפתחותיות שונות של הילד אשר ההורים זקוקים להדרכה ותמיכה כדי להבין כיצד להתנהל מולו.

3 כאשר קיים קושי בקשר עם הילד, אשר מלווה בתחושות אשמה ותסכול של ההורים לגבי הורותם והדבר משפיע על התקשורת והאוירה במשפחה. לעתים הורים אינם יודעים בדיוק מה הבעיה אך מרגישים שיש קושי עוד לפני שאנשי חינוך או משפחה מורחבת חשה בכך.  גם במקרה זה כדאי להגיע לפגישת ייעוץ קצרה אשר תעשה 'סדר וארגון' לגבי ההמשך.

מתי מומלץ לשלב הדרכת הורים עם טיפול בילד?

באופן כללי, אני סבורה שכאשר ילד מתחיל טיפול פרטני, חשוב במקביל לפגוש את ההורים לתהליך הדרכתי. עם זאת, כאשר מדובר בילד צעיר, לעתים די והותר שהורים יקבלו הדרכה ויישמו אותה בבית מול הילד.

כשמדובר בילדים גדולים יותר או במתבגרים, ההחלטה האם לעשות הדרכת הורים בלבד או לצרף לכך טיפול בילד, תלויה הן במוטיבציה של הילד/נער לקבלת טיפול והן באופי הבעיה. כאשר מדובר בבעיות אובייקטיביות קשות של הילד/נער, יש לשקול טיפול פרטני. כאשר מדובר בבעיות בקשר בין ההורים וידוע שהילד מתנהג אחרת בגן או בבית הספר,  יש מקום לשקול טיפול דיאדי.

נושא זה נקבע במהלך פגישת הייעוץ שאני נוהגת לערוך עם ההורים לפני החלטה על תכנית הטיפול.

מומלץ ששני ההורים ישתתפו בתהליך, אך ברור לי שלעתים קיימים קשיים טכניים והרעיון הוא שיהיה קיים שיתוף פעולה ביניהם גם כאשר אחד מהם איננו יכול להגיע לפגישה מסויימת.

 

לייעוץ מקצועי צרו קשר

052-8682268
איך אני יכולה לעזור?

אם הנכם מתלבטים לגבי ילדכם או לגבי עצמכם, נמצאים במשבר כלשהוא או נתקלים בכל דבר אחר שגורם לכם להרהר שאתם זקוקים לשוחח עם איש מקצוע, אני מחכה לכם עם אוזן קשבת בשילוב (המנצח) של מקצועיות ואנושיות.

למידע מקצועי נוסף

10+

שנות וותק וניסיון

385+

Houses Built

287+

Offices Built

נגישות